Porównanie zamków wpuszczanych i nawierzchniowych
Spis treści
Budowa zamka w drzwiach
Na rynku możesz znaleźć zamki nawierzchniowe do drzwi, a także zamki wpuszczane. Czym różnią się te konstrukcje i jak wybrać rozwiązanie dopasowane do indywidualnych potrzeb? Poznaj kilka sprawdzonych wskazówek.
Na początek sprawdźmy, jak zbudowany jest zamek do drzwi. Składa się onz mechanizmu ryglującego. Rygiel zazwyczaj napędzany jest przez element, zmieniający ruch obrotowy klucza na ruch posuwisty rygla. Ponadto z zamkiem współdziała wkładka, czyli układ, który rozpoznaje klucz.
Najczęściej spotkać można zamki mechaniczne, które działają dzięki podnoszonym zapadkom, a te ustawione są prostopadle do osi klucza. Z kolei klucz we wkładce ustawia zapadki na pozycji, która umożliwia jego przekręcenie.
Budowa zamka w drzwiach jest zatem bardzo prosta. Warto jednak nadmienić, że obok standardowych rozwiązań coraz częściej stosuje się zamki magnetyczne czy elektroniczne.
Zamki nawierzchniowe do drzwi
Zamki nawierzchniowe mocowane są do drzwi. Z jednej strony zamek otwierany jest za pomocą klucza, a z drugiej za sprawą zasuwy lub gałki. Mechanizm znajdzie zastosowanie w drzwiach, które są zbyt cienkie, aby móc zainstalować w nich wpuszczany zamek.
Ponadto zamki nawierzchniowe do drzwi stanowią często dodatkowe zabezpieczenie.
Warto dodać, że zamki te można podzielić na zasuwkowe, zapadkowe oraz zapadkowo-zasuwkowe.
Zamki nawierzchniowe nie wymagają wierceń w drzwiach. To po prostu dodatek do drzwi, który rygluje wejście. Dzięki temu możesz szybko i sprawnie zamontować mechanizm już po wstawieniu skrzydła. Jest to więc bardzo praktyczny sposób na zabezpieczenie przed włamaniem.
Mechanizmy te sprawdzą się znakomicie nie tylko w mieszkaniach, ale również w biurach. Ponadto można je montować w furtkach, bramach, a nawet zabezpieczyć w ten sposób garaż. Pamiętaj jednak, aby zawsze wybierać zamki nawierzchniowe do drzwi od renomowanego producenta.
Świetną propozycją może być zakup zamków nawierzchniowych od firmy Gerda.
W asortymencie marki znajdziesz solidne, wysokiej jakości i szczegółowo przetestowane modele, które opracowano przy wykorzystaniu nowoczesnych procesów technologicznych. Oznacza to, że możesz cieszyć się bezpieczeństwem i komfortem użytkowania na co dzień.
Zamek wpuszczany
Czas przyjrzeć się charakterystyce i budowie zamka wpuszczanego do drzwi. Otóż mechanizm ten montuje się w środku drzwi, a dokładniej w wywierconych wcześniej otworach. Po przekręceniu klucza rygiel i zapadka wchodzą do zaczepu lub okucia, które znajdują się w futrynie.
Ze względu na budowę zamka wpuszczanego do drzwi możemy podzielić mechanizmy na:
- zamki z blokadą (np. do drzwi łazienkowych),
- zamki z zatrzaskiem (uruchamiają się półobrotem klamki),
- zamki z zasuwą uruchamianą kluczem prostym,
- zamki z wkładką cylindryczną i kluczem płaskim.
- zamki z wkładką profilową
Ponadto wśród najczęściej spotykanych zamków wpuszczanych wymienia się zamki podklamkowe, a ich bardzo popularną odmianą są zamki hakowe. Ich konstrukcja charakteryzuje się ryglem w kształcie masywnego haczyka, który wyciągany jest przez półobrót. Warto nadmienić, że nie wymagają głębokich otworów, a przy tym zajmują niewiele miejsca. Najczęściej wybierane są do drzwi wewnętrznych w łazience, które wykonane są z aluminium, HDF i PVC.
Odpowiednio wybrany model zamka wpuszczanego zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa przed nieproszonymi gośćmi. W tym przypadku również świetnie sprawdzą się modele marki Gerda. Ten doświadczony producent gwarantuje stuprocentową ochronę i wieloletnie działanie mechanizmów w różnych warunkach. Trudno się dziwić, gdyż budowa zamka wpuszczanego do drzwi opracowana została w konsultacji z ekspertami do spraw bezpieczeństwa. Ponadto zamki przeszły test w Laboratorium Badań Mechanicznych Urządzeń Zabezpieczających Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, a także Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji.
Trudno więc o lepszą rekomendację. Pamiętaj, że bezpieczeństwo stanowi bezcenną wartość, dlatego należy postawić na sprawdzone oraz polecane przez specjalistów rozwiązanie.
Jak wybrać najlepszy zamek?
Pamiętaj, że to zamek wpuszczany powinien stanowić podstawowy mechanizm zabezpieczający w drzwiach zewnętrznych. Zamek nawierzchniowy to natomiast dodatkowy element ochronny. Wybór wysokiej klasy rozwiązań pozwoli cieszyć się maksymalnym komfortem i bezpieczeństwem w domu.
Skoro już wiesz wszystko o budowie zamka w drzwiach, pora rzucić okiem na pozostałe kryteria, które należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu.
Przede wszystkim upewnij się, czy zamek gwarantuje oczekiwany poziom bezpieczeństwa. Najlepiej dokładnie przeczytać opis produktu i sprawdzić, czy widnieją w nim informacje na temat atestu oraz certyfikatu, który potwierdzałby zgodność z wymaganą normą.
Ważne elementy to klasa zabezpieczenia oraz dodatkowe opcje, którymi powinien wyróżniać się dobry zamek. Mowa tu chociażby o blokadzie pokrętła, blokadzie przeciwwyważeniowej czy możliwości ujednolicenia mechanizmu pod jeden klucz. Ponadto odpowiedni model będzie nie tylko solidnie wykonany, ale również prosty w montażu.
Nie bez znaczenia jest też estetyka zamka. W zaufanym sklepie możesz wybierać spośród wielu rozwiązań kolorystycznych, aby dopasować mechanizm do barwy drzwi. Dzięki temu z łatwością stworzysz miłą dla oka aranżację, w której wszystko dobrze ze sobą współgra.
Pamiętaj również, że nie musisz wiedzieć wszystkiego na temat budowy zamków nawierzchniowych do drzwi czy najnowszych modeli wpuszczanych. Wystarczy, że poprosisz o doradztwo ekspertów z firmy Gerda, którzy na pewno zaproponują rozwiązania perfekcyjnie dopasowane do Twoich potrzeb. To doskonała wiadomość dla wszystkich osób, które po raz pierwszy szukają zamków do mieszkania.