Rodzaje samozamykaczy — jaki wybrać? - Gerda

Rodzaje samozamykaczy — jaki wybrać?

Spis treści

Samozamykacze — czym są?

Samozamykacze to bardzo przydatne akcesoria drzwiowe, które zdobywają coraz większą popularność. Dzięki nim jest możliwe komfortowe otwieranie oraz zamykanie drzwi. Ich unikalna konstrukcja zapewnia sporą wygodę w każdej sytuacji.

Samozamykacze to urządzenia, które wykorzystują podczas swojej pracy siłę człowieka włożoną podczas otwierania drzwi do tego, by można je było powoli zamknąć. Tego typu elementy pozwalają na uniknięcie szybkiego zatrzaśnięcia się drzwi, np. w związku z przeciągami albo użyciem zbyt dużej siły. Ważną funkcją samozamykaczy jest ochrona przed utratą ciepła przez pomieszczenia, które znajdują się za drzwiami. Dzięki samozamykaczom drzwi zamykają się samoistnie, nie pozostając otwartymi lub niedomkniętymi. Istnieje wiele odmian samozamykaczy. Najpopularniejszy z nich to samozamykacz do drzwi z regulacją. Możemy także spotkać samozamykacze dopasowane do specyficznej odmiany drzwi, a więc te przeznaczone do drzwi wejściowych, szklanych, czy też przesuwnych.

Gdzie sprawdzają się samozamykacze?

Samozamykacz do drzwi, dzięki swojej unikalnej konstrukcji, jest produktem o szerokim zastosowaniu. Obecnie można go spotkać w niemal każdym miejscu. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb ich użytkowników. Bardzo często w związku z tym spotykamy samozamykacze na klatkach schodowych w blokach. Miejscem, w którym pojawiają się one z równie wysoką intensywnością, są ponadto obiekty użyteczności publicznej. Wśród nich znajdują się m.in. szpitale, szkoły i urzędy.  Zarządcy tego typu obiektów cenią sobie wygodę korzystania z samozamykaczy, wśród odwiedzających je osób.

Samozamykacze drzwiowe z regulacją

Zamykacze drzwiowe z regulacją to akcesoria, w których w odpowiedni sposób dostosowana została praca nie tylko sprężyny, lecz również amortyzatorów. Reguluje się je za pomocą specjalnego zaworu. Pozwala on na dostosowanie sposobu oraz prędkości zamykania drzwi. Korzystając z takich samozamykaczy, zyskujesz pewność, że bezpośrednio przed dobiciem, drzwi będą poruszać się wolniej, przez co nie trzaskają.

Samozamykacze drzwiowe z regulacją mogą być wyposażone w funkcję przeciwwiatrową. Pozwala ona na uniknięcie zniszczenia zawiasów w momencie, w którym wystąpi silny podmuch wiatru. W bardziej rozbudowanych samozamykaczach jest możliwe ponadto sterowanie przy użyciu pilota, konfiguracja czujnika ruchu, czy też ustawienie ostrzeżeń przeciwpożarowych, które w porę zaalarmują nie tylko użytkowników obiektu, ale również odpowiednie służby.

Samozamykacze do drzwi wejściowych

Samozamykacze przeznaczone do drzwi wejściowych to produkty o solidnej konstrukcji. Takie drzwi są bowiem znacznie cięższe i masywniejsze od drzwi wewnętrznych. Samozamykacze do drzwi wejściowych mają szersze spektrum działań. Wyposażone są bowiem w blokadę oraz funkcje przeciwpożarowe. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w budynkach firmowych oraz wszelkiego rodzaju obiektach użyteczności publicznej. Decydując się na zakup konkretnego samozamykacza, warto zwrócić uwagę na to, by zgodnie z informacjami producenta radził on sobie z nieco cięższymi drzwiami niż te, które posiadamy. Zyskamy przez to 100% pewności, że poradzą sobie one w naszym przypadku z właściwym otwieraniem i zamykaniem drzwi z dowolnego materiału. Samozamykacze do drzwi wejściowych są dopasowane również do systemów antywłamaniowych.

Samozamykacze do drzwi ze szkła i do drzwi przesuwnych

Samozamykacz do drzwi to produkt, które jest dopasowany do różnych materiałów, z których wykonane jest skrzydło drzwiowe. Możemy się w związku z tym spotkać z samozamykaczami dopasowanymi do drzwi ze szkła, jak i do drzwi przesuwnych. Te pierwsze wyróżniają się specjalnym mechanizmem regulującym zamykanie się drzwi. Tego typu drzwi muszą się zamykać powoli, by nie doszło do uszkodzenia oszklenia. Trzaśnięcie drzwiami, np. ze względu na przeciąg, mogłoby bowiem spowodować popękanie szkła. Samozamykacze do drzwi przesuwnych to z kolei akcesoria montowane na prowadnicach, co zabezpiecza przed niekontrolowanym zamknięciem się drzwi. W sklepie online dostępne są modele pełnowymiarowe, które znajdują zastosowanie przy dużych drzwiach przesuwnych (np. tych zlokalizowanych przy wejściach do obiektów), jak i niewielkich rozmiarów, stosowanych przy drzwiach przesuwnych w szafach, w których trzymamy ubrania.

Samozamykacze — jak wybrać?

Decydując się na samozamykacz do drzwi, powinniśmy zwrócić uwagę na ich podstawowe parametry. W ten sposób dobierzemy produkt, który spełni nasze oczekiwania. Doskonałe parametry posiadają produkty renomowanej marki Gerda. To dlatego cieszą się one tak dużym powodzeniem wśród klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Po pierwsze, istotna jest waga, wymiary oraz materiały wykorzystane do produkcji drzwi. Poszczególne samozamykacze cechują się bowiem różnymi właściwościami. Inne z nich są przeznaczone do ciężkich drzwi drewnianych, a inne — do delikatnych drzwi szklanych. Jedne z nich sprawdzają się ponadto przy niewielkich drzwiach stosowanych w mieszkaniach, a inne — przy wysokich i szerokich drzwiach w innych obiektach. Kolejnym kryterium, które powinniśmy rozpatrzyć przy wyborze samozamykacza, jest sposób montażu. Wyróżniamy bowiem samozamykacze montowane nawierzchniowo, jak i chowane w skrzydle, w podłodze albo w ościeżnicy. Te chowane przez swoją konstrukcję doskonale sprawdzają się w drzwiach pełniących funkcję ochronną, a więc przeciwpożarowych lub ewakuacyjnych. Jednym z istotnych parametrów samozamykaczy jest ponadto kąt otwarcia. Może on wynosić nawet 180 stopni. Należy również zwrócić uwagę na to, czy nabywane przez nas samozamykacze spełniają normy europejskie i posiadają odpowiednie w tej kwestii oznaczenia. Tylko wtedy zyskamy pewność, że będą one działały bez uszkodzeń i konieczności dokonania ich naprawy przez wiele lat użytkowania.