Zapięcia rowerowe — rodzaje
Spis treści
- Najpopularniejsze rodzaje zapięć do rowerów
- Zapięcie do roweru — ranking najlepszych
- Co brać pod uwagę, wybierając rodzaj zapięcia do roweru?
- Dobre zapięcie do roweru to nie wszystko — zadbaj o bezpieczne parkowanie
Najpopularniejsze rodzaje zapięć do rowerów
Nie da się ukryć, że to między innymi od rodzaju zapięcia rowerowego zależy bezpieczeństwo jednośladu. Czy wiesz, że rocznie zgłaszanych jest nawet 13 000 przypadków kradzieży rowerów? Okazuje się, że tego typu pojazd jest dla złodziei względnie łatwym do zdobycia łupem, za to korzyść finansowa z tytułu jego pozyskania może być naprawdę spora. Aby uchronić rower przed kradzieżą, należy zadbać o jego należyte bezpieczeństwo. Znaczenie ma przede wszystkim rodzaj zapięcia rowerowego. Sprawdź, co brać pod uwagę przy jego wyborze już teraz.
Producenci oferują niezliczoną ilość różnego typu zapięć rowerowych. Nic dziwnego, że bez stosownej wiedzy w zakresie konstrukcji takich zabezpieczeń, niezwykle trudno jest się zdecydować na ten jeden, konkretny wybór.
Jeśli chcesz odpowiednio zabezpieczać rower, kiedy jednoślad pozostaje bez opieki, poznaj modele zapięć, które cieszą się największą popularnością. Pamiętaj jednak, że każde zabezpieczenie charakteryzuje się szeregiem zalet, ale również wadami, dlatego przy wyborze bierz przede wszystkim pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje w zakresie sprawnej obsługi roweru.
W dobrym sklepie z asortymentem dla miłośników jazdy rowerem bez problemu znajdziesz różne rodzaje zapięć, w tym:
- Pętla rowerowa. To powszechny rodzaj zabezpieczenia roweru i stosunkowo łatwy w użytkowaniu. Cena takiego zapięcia nie jest wysoka, a sam wyrób dostępny w większości punktów handlowych z akcesoriami rowerowymi. Niestety, stalowa pętla, chociaż trwała, to nie daje optymalnego zabezpieczenia, ponieważ można ją łatwo przeciąć. Warto ją jednak stosować w miejscach dobrze oświetlonych i z dużym natężeniem ruchu. Pętla sprawdzi się także jako ochrona uzupełniająca, jest wygodna, poręczna, a ta w większym rozmiarze pozwala na przypięcie dwóch rowerów jednocześnie,
- Szekla rowerowa. Zapięcie do roweru typu U-lock, właśnie takie uznawane jest za jedno z najlepszych i jednocześnie najtrudniejszych do sforsowania. Klamrę zapina się na ramie, można stosować takie zabezpieczenie również w miejscach, w których rower jest narażony na kradzież znacznie bardziej, aniżeli w tych dobrze oświetlonych czy monitorowanych.
- Składane zapięcia do roweru. Ich największą zaletą jest elastyczność, dzięki czemu z powodzeniem udaje się zabezpieczyć nawet kilka jednośladów, a zapinanie rowerów jest szybkie, łatwe i wygodne. Ten rodzaj zapięć składa się zwykle z kilku paneli konstrukcyjnych, które są połączone metalowymi nitkami. Zachodzi jednak ryzyko, że podczas intensywnej eksploatacji połączenia mogą ulec uszkodzeniu.
Łańcuch rowerowy. Jest to najpopularniejszy rodzaj zapięcia do roweru. Stosowany od lat, z powodzeniem chroni jednoślad. Nie jest łatwo go przeciąć ani przerwać. Główny problem z jego użytkowaniu polega jednak na tym, że łańcuch może nie być łatwy w transportowaniu, zazwyczaj jest ciężki i zajmuje w ekwipunku sporo miejsca.
Zapięcie do roweru — ranking najlepszych
Dobre zapięcie do roweru ma być przede wszystkim mocne, wytrzymałe i trwałe, dzięki czemu złodziej nie poradzi sobie z kradzieżą jednośladu. Najlepszą jakość wykazują zabezpieczenia od uznanych producentów, którzy gwarantują wyroby najwyższej klasy, z atestami i certyfikatami, idealne dla tych najbardziej wymagających klientów. W czołówce zestawienia najlepszych zapięć rowerowych plasuje się od dawna zabezpieczenie typu U-lock. Świetnym wyborem będzie taki rodzaj zapięcia wykonany ze stali hartowanej bądź dodatkowo utwardzanej. Zaleca się, aby zabezpieczenie w kształcie litery U było montowane przez ramię. U-lock sprawdza się w ramach zabezpieczenia roweru przed kradzieżą w miejscach, w których jednoślad jest na to najbardziej narażony. To ochrona, którą najtrudniej sforsować.
Co brać pod uwagę, wybierając rodzaj zapięcia do roweru?
Stawiaj przede wszystkim na jakość. Uwzględnij, że inwestycja w dobre zapięcie do roweru i tak jest znacznie niższa, aniżeli ta w nowy jednoślad. Zwracaj szczególną uwagę na materiał, z jakiego zostało wykonane zabezpieczenie. Najlepiej sprawdza się stal hartowana. Materiał będzie miał też kolosalne znaczenie, jeśli uwzględni się trwałość i żywotność zapięcia. Te najlepszej jakości będą całkowicie odporne na korozje, które mogłyby być wywołane opadami atmosferycznymi, brudem czy niską lub wysoką temperaturą.
Korzystaj z zapięć, których konstrukcja jest nie tylko wygodna i komfortowa w użytkowaniu, ale także optymalnie bezpieczna dla roweru. Niektóre łańcuchy mogą rysować lakier, dlatego wybieraj raczej rodzaj zapięcia z dodatkową osłoną.
Wybierz zapięcie do roweru, które będzie łatwe w transporcie, do większości dołączone jest etui, które można wygodnie transportować podczas rowerowych wycieczek, część zapięć się składa, dzięki czemu zajmuje niewiele miejsca.
Możesz wybrać zapięcia klasyczne albo te w nowoczesnej odsłonie, na kluczyk lub na indywidualnie ustalany kod.
Dobre zapięcie do roweru to nie wszystko — zadbaj o bezpieczne parkowanie
Parkuj tylko w dobrze oświetlonych, najlepiej monitorowanych miejscach. Szukaj stojaków na rower, ewentualnie poręczny lub innych elementów, do których możesz przypiąć rower.
Nigdy nie zostawiaj pojazdu bez zabezpieczenia, weź pod uwagę, że złodziej potrzebuje dosłownie kilku sekund, aby odjechać na Twoim rowerze.
Nie tylko zabezpiecz jednoślad, ale również odmontuj z niego wszelkie wartościowe akcesoria, jak licznik, bidon, oświetlenie czy koszyk.
Zapisz numery seryjne ramy roweru, znaj jego znaki szczególne i zrób pojazdowi zdjęcia. Musisz wiedzieć, że nawet najlepsze zapięcia do rowerów nie dają całkowitej gwarancji jego ochrony, za to takie informacje mogą być przydatne w celu jego poszukiwań, jeśli zajdzie taka potrzeba.