Zapięcie rowerowe a aktywność - jak odpowiednio dobrać zabezpieczenie? - Gerda

Zapięcie rowerowe a aktywność – jak odpowiednio dobrać zabezpieczenie?

Spis treści

Zapięcie rowerowe do jazdy miejskiej

Zakup dobrego roweru wiąże się ze sporą inwestycją finansową. Musisz jednak wiedzieć, że aby móc korzystać z jednośladu przy zachowaniu optymalnego bezpieczeństwa, niezbędne będą również dodatkowe akcesoria. Obowiązkowym elementem jest zapięcie rowerowe, które będzie zabezpieczać rower przed kradzieżą. Okazuje się, że tego rodzaju środek transportu stanowi łatwy łup dla złodziei, dlatego im droższy rower, tym lepsze powinno być jego zapięcie. Przy wyborze właściwej ochrony, pod uwagę musisz brać co najmniej kilka istotnych czynników. Znaczenie ma między innymi miejsce, w którym rower ma być pozostawiany bez opieki. 

Czy wiesz, że rower stanowi dzisiaj jeden z głównych środków lokomocji w mieście? Mieszkańcy metropolii wybierają jednoślad nie tylko w ramach realizowania zdrowego stylu życia czy aktywności sportowej. Podczas jazdy rowerem unika się też korków i znacznie zmniejsza koszty dojazdów, na przykład do pracy. Zwróć uwagę, że jazda na rowerze jest całkowicie darmowa, odchodzą nie tylko opłaty za paliwo, ale również strefę parkowania. 

Wraz z rosnącą popularnością jazdy na rowerze po mieście oraz propagowaniem ekologicznych rozwiązań transportu miejskiego, które mają między innymi eliminować szkodliwy smog, miasta mogą pochwalić się dzisiaj rozwiniętą infrastrukturą dla rowerzystów. To już nie tylko sieci ścieżek rowerowych, ale również liczne parkingi dla jednośladów. Stojaki na takie pojazdy ustawione są dzisiaj pod biurowcami, przy przystankach autobusowych, stacjach kolejowych czy pod sklepami. Dzięki temu rowerzyści zyskali świetne warunki do poruszania się po mieście. 

Aby jednak móc cieszyć się zdrowym, tanim i komfortowym podróżowaniem, rower musi być odpowiednio zabezpieczony. Najlepszym rodzajem zabezpieczenia roweru jest zapięcie składane typu Fold. Wykonane ze stali hartowanej, montowane jest na ramie roweru i skutecznie uniemożliwia kradzież. Tego rodzaju zapięcia nie da się przeciąć ani przewiercić, do tego jest trwałe, odporne na niekorzystne czynniki pogodowe i łatwe w użytkowaniu. Specjaliści potwierdzają, że zapięcie Fold można z powodzeniem stosować również w miejscach nieoświetlonych czy bez monitoringu, w których ryzyko kradzieży jest większe. Oczywiście, rowerzysta powinien zawsze pamiętać o właściwej technice zapinania roweru. Musi znaleźć stabilne miejsce, a rower nie może być przypinany za koło, szprychy czy łańcuch. Najlepszą opcją jest zabezpieczenie pojazdu przy użyciu dwóch zapięć, na przykład na ramie oraz blokadą tylnego koła. 

Odradza się natomiast korzystania z pętli stalowej, którą łatwo sforsować oraz łańcucha rowerowego, ponieważ do jazdy po mieście może być zbyt ciężki i zajmuje za dużo miejsca, jest też niewygodny w zapinaniu. Lepiej sprawdzi się zapięcie składane, które jest dodatkowo elastyczne i można je dopasować do różnego rodzaju elementów zabezpieczeń.

Zapięcie do roweru na wycieczki za miasto

Czy taki sam typ zapięcia do roweru jak w mieście sprawdzi się również na terenach poza nim? Polacy uwielbiają rowerowe wycieczki na łono natury, jednak warto zaznaczyć, że takie lokalizacje nie zawsze posiadają odpowiednią infrastrukturę. 

Zastanawiasz się, jakie zapięcie rowerowe do lasu wybrać? Chociaż w wielu turystycznych miejscach funkcjonują już profesjonalne stojaki na rowery, to jednak musisz być przygotowany na każdą okoliczność. Nigdy nie zostawiaj roweru bez opieki i bez żadnego zabezpieczenia. To najlepsza okazja dla złodzieja, aby ukraść Ci Twoją własność. 

W razie konieczności przypięcia roweru do elementów łona natury możesz skorzystać na przykład z drzewa. W tym celu najlepiej sprawdzi się zapięcie elastyczne albo długi łańcuch rowerowy. Standardowa linka, stalowa obręcz czy klamra mogą nie być wystarczające, aby objąć pień. Pamiętaj również, aby wybrać takie zapięcie, które nie uszkodzi walorów przyrody. 

Udając się na wycieczkę po leśnych szlakach rowerowych, należy uwzględnić, że najczęściej takie trasy rowerowe wyposażone są w różne elementy infrastruktury, które są przyjazne rowerzystom. O ile nie ma takiego zakazu, rower można przypiąć do ławki, znaków informacyjnych czy poręczy i w takich przypadkach wystarczy dokładnie takie samo zabezpieczenie jednośladu, z jakiego korzysta się w mieście.