Jak działa czujnik dymu? - Gerda

Jak działa czujnik dymu?

Spis treści

Dom powinien stanowić azyl, w którym czujemy się zaopiekowani i bezpieczni. Niestety coraz częściej generuje on wiele zagrożeń, z którymi trudno walczyć, bez odpowiedniego zabezpieczenia. Brak zainstalowanych alarmów i czujników dymu może w kryzysowej sytuacji okazać się przyczyną wielu dodatkowych niebezpieczeństw, a nawet zmniejszać szansę na wyjście cało z zagrażającej życiu sytuacji. Dlaczego czujniki dymu są ważne? Jak działają? Gdzie je instalować i jak wybrać najlepszy model?

Czym jest czujnik dymu?

Czujniki i detektory dymu są niewielkimi, dyskretnymi urządzeniami, które dla poprawienia ich efektywności, montowane są pod sufitem. Zasilają je najczęściej wymienne baterie lub akumulator, dzięki czemu nie wymagają podłączenia do instalacji elektrycznej. Samo urządzenie jest również stosunkowo lekkie, dzięki czemu można je zamontować bez użycia specjalistycznego sprzętu, przyklejając jedynie na solidnej taśmie dwustronnej. Jeśli czujnik dymu jest wyposażony w taśmę klejącą, należy jedynie oderwać osłonkę i ostrożnie docisnąć urządzenie do sufitu. Wiele modeli posiada również na odwrocie specjalne otwory montażowe oraz dołączony do urządzenia zestaw wkrętów.

Przed zakupem urządzenia koniecznie trzeba sprawdzić warunki, w jakich zapewni optymalne działanie. Istotnym parametrem jest największa dopuszczalna powierzchnia, jaką urządzenie jest w stanie kontrolować, wilgotność powietrza oraz temperatura. Czujniki dymu, wyposażone są w sygnalizatory dźwiękowe, które po wykryciu zagrożenia w postaci dymu zaczynają wyć mniej więcej na poziomie 80dB. Niektóre modele zamiast sygnalizacji dźwiękowej posiadają diody, które w razie wykrycia dymu zaczynają migać.

Czujniki dymu – podstawowa zasada działania

Za najskuteczniejsze, a więc i najbardziej popularne czujniki dymu uważa się modele optyczne. Wykorzystują one zjawisko absorpcji światła oraz jego rozproszenia. Emiter znajdujący się w urządzeniu wysyła wiązkę światła podczerwonego, trafiającego następnie prosto do odbiornika. Jeśli w pomieszczeniu występuje dym, wiązka zostanie w pewnym stopniu pochłonięta, co automatycznie odnotowuje system. Taka anomalia pomiędzy promieniem wysłanym a odebranym, uruchomi alarm dźwiękowy lub świetlny.

Jeśli w mieszkaniu przeprowadzane są np. prace remontowe, istnieje spore prawdopodobieństwo wystąpienia fałszywego alarmu. W takiej sytuacji czujnik dymu można bezpiecznie wyłączyć, najczęściej za pomocą przycisku znajdującego się na spodzie. Czasami fałszywe alarmy mogą być również wywołane przez kurze i parę wodną.

Jaki czujnik dymu wybrać i na co zwracać uwagę?

Czujniki dymu różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale również parametrami. Nowoczesne modele jak np. GERDA D06 i GERDA D05 wyposażone są w wytrzymałą baterię o żywotności minimum 10 lat. Są również bardzo czułe na każde anomalie i wykonane z wysokiej jakości materiałów.

Aby prawidłowo dobrać urządzenie do wymagań danego pomieszczenia, warto mieć na uwadze kilka parametrów oraz zmiennych, które będą odpowiadać za prawidłową i optymalną pracę urządzenia, a należą do nich:

  1. Poziom głośności alarmu – warto pamiętać, że w przypadku montowania czujników u osób starszych, dobrym pomysłem będzie zamontowanie modeli o nieco większej mocy, nawet do 90dB.
  2. Wilgotność powietrza – czujnik dymu to urządzenie elektroniczne i jako takie, powinno mieć kontakt z wilgocią w ograniczonym zakresie. Jeśli jednak z jakiegoś powodu narażone jest na codzienny kontakt z wilgocią, warto postawić na modele odporne na jej działanie nawet w 90%.
  3. Temperatura – jeśli czujka będzie zamontowana np. w kuchni, warto wybrać modele o odporności na wysoką temperaturę do 50°C.
  4. Rodzaj zasilania – w zależności od możliwości danego pomieszczenia i jego układ, można wybrać zarówno modele bezprzewodowe, jak i te, podłączane na kablu do gniazdka.
  5. Powierzchnia działania – jeden z najważniejszych parametrów, określający, w jakim zakresie urządzenie będzie działać poprawnie i na jakim obszarze.

Pamiętaj, wybierając odpowiedni czujnik dymu, gwarantujesz bezpieczeństwo sobie i swojej rodzinie!